Cesta do Saských státních lesů - cesta za pěstováním borovice lesní pod clonnou mateřského porostu
Začátkem listopadu y jsem byl přizván, abych se účastnil delegace do Saských státních lesů, která se skládala z lesníků ze Slovenských státních lesů, s.p., z Vojenských lesů a statků SK, s.p. a tamních ochránců přírody k problematice pěstování borových porostů. Dozvěděli se o mé práci s adaptací borových porostů, a proto chtěli, abych jim byl nápomocen v řešení usychání borovice na Slovensku, kde plošně usychají hektary borových lesů. Aby měli přehled o různých přístupech, jiných zkušeností lesníků a výsledcích výzkumu s pěstováním borovice na různých stanovištích, navštívili jsme lesy s dlouholetým uplatňováním přírodě blízkého hospodaření v borových lesích. Bylo příjemné slyšet, že lesníci v Saských státních lesích mají stejné zkušenosti s obhospodařováním borovice jako já. Že postupují správně, dokládají dlouhodobé vědecké výzkumy.
Co znamená přírodě blízké hospodaření na principu Pro Silva?
Lesní hospodáři se v takvých případech snaží o maximální využí produkčních schopností stanoviště (půdy, světla, tepla, srážek a optimálního proudění vzduch) pro zdárný růst stromů a přirozené obnovy tak, aby v rámci těžeb nevznikaly velké holé plochy. Vlastně se dá říci, že těžba probíhá odstraňováním jednotlivých stromů nebo po určitých skupinkách stromů. Takovou těžbou se lesníci spíše snaží o individuální výchovu jednotlivých tzv. cílových stromů do jejich zralosti (tloušťková a sociální). Zároveň se tím snaží o druhovou, věkovou, výškovou, tloušťkovou diferenciaci a tím i prostorovou. Díky tomu lze na určité malé ploše najít více staré, vysoké a tlusté stromy. Pokud chybí dřeviny z původního druhové složení jako je buk a jedle, uměle se doplňí způsobem, že se vysoké stromy podsází.
Aby se změna projevila především z ekonomického hlediska, chce to určitý čas, kontinuální lesnický přístup a osvícený vlastníky lesa, kteří důvěřují svému lesnickému personálu. Lesní porosty se odvděčí vyšší ekologickou a statickou stabilitou. Pokud by se dosáhlo vyváženého stavu spárkatá zvěř s lesním ekosystémem, alespoň do doby, kdy se zvýší úživnost, která je přirozeným a doprovodným jevem tohoto hospodaření, tak se zefektivní rychlost obnovy lesních porostů i celkového hospodaření. Každý porostní typ a stav porostu si žádá trošku odlišný přístup, ačkoliv princip pěstování je stejný.
Demonstrační objekty nepasečného hospodaření Pro Silva Bohemica nejdeteZDE
Co je agrolesnictví?
Agrolesnické systémy (ALS) jsou typem hospodaření, které kombinují pěstování dřevin s rostlinnou nebo živočišnou výrobou. Tento způsob zemědělského hospodaření využívající lesní dřeviny je důmyslný systém, který přispívá krajině především díky mimoprodukčním funkcím, jako jsou klimatická, vodoochranná, půdoochranná, zdravotně-hygienická a estetická. Zároveň přispívají ke zvyšování biodiverzity a vázání CO2 z atmosféry, což přispívá ke zpomalování oteplování.