Co znamená přírodě blízké hospodaření na principu Pro Silva?
Lesní hospodáři se v takvých případech snaží o maximální využí produkčních schopností stanoviště (půdy, světla, tepla, srážek a optimálního proudění vzduch) pro zdárný růst stromů a přirozené obnovy tak, aby v rámci těžeb nevznikaly velké holé plochy. Vlastně se dá říci, že těžba probíhá odstraňováním jednotlivých stromů nebo po určitých skupinkách stromů. Takovou těžbou se lesníci spíše snaží o individuální výchovu jednotlivých tzv. cílových stromů do jejich zralosti (tloušťková a sociální). Zároveň se tím snaží o druhovou, věkovou, výškovou, tloušťkovou diferenciaci a tím i prostorovou. Díky tomu lze na určité malé ploše najít více staré, vysoké a tlusté stromy. Pokud chybí dřeviny z původního druhové složení jako je buk a jedle, uměle se doplňí způsobem, že se vysoké stromy podsází.
Aby se změna projevila především z ekonomického hlediska, chce to určitý čas, kontinuální lesnický přístup a osvícený vlastníky lesa, kteří důvěřují svému lesnickému personálu. Lesní porosty se odvděčí vyšší ekologickou a statickou stabilitou. Pokud by se dosáhlo vyváženého stavu spárkatá zvěř s lesním ekosystémem, alespoň do doby, kdy se zvýší úživnost, která je přirozeným a doprovodným jevem tohoto hospodaření, tak se zefektivní rychlost obnovy lesních porostů i celkového hospodaření. Každý porostní typ a stav porostu si žádá trošku odlišný přístup, ačkoliv princip pěstování je stejný.
Více o principu Pro Silva hospodaření ZDE
Demonstrační objekty nepasečného hospodaření Pro Silva Bohemica nejdete ZDE
Co je agrolesnictví?
Agrolesnické systémy (ALS) jsou typem hospodaření, které kombinují pěstování dřevin s rostlinnou nebo živočišnou výrobou. Tento způsob zemědělského hospodaření využívající lesní dřeviny je důmyslný systém, který přispívá krajině především díky mimoprodukčním funkcím, jako jsou klimatická, vodoochranná, půdoochranná, zdravotně-hygienická a estetická. Zároveň přispívají ke zvyšování biodiverzity a vázání CO2 z atmosféry, což přispívá ke zpomalování oteplování.
Více o agrolesnictví ZDE
Video s českým titulky najdete ZDE
Dřevostavby aneb dřevo jako materiál budoucnosti
Pokud chceme zabránit nedozírným škodám na českém dřevě, musí lesnicko-dřevařský sektoru projít razantní změnou!
V Poslanecké sněmovně se 14.11. 2019 uskutečnil seminář „Dřevo – surovina českého průmyslu aneb současný trend, potenciál a možnosti využívání dřeva v České republice a ve světě,“ kterou jsem inicioval. Celý program semináře najdete ZDE.
Seminář byl pořádán za účelem obeznámení o multifunkčnosti využití dřeva. „Pokud řešíme krizi lesnického sektoru a zároveň vyšší využití dřeva společností, musíme přirozeně řešit i dřevařský sektor. Oba sektory jsou úzce provázené a jeden bez druhého nemůžou dobře fungovat“ zdůrazňuje iniciátor semináře a lesnický expert Aleš Erber.
Video záznam ze semináře ZDE první část, ZDE druhá část záznamu.
Tisková zpráva ZDE
Přemýšleli jste někdy, co všechno dokáží stromy a co se dá ze dřeva vyrobit?
Více o výškové dřevostavbě HoHo Wien ZDE
Rozhovor pro časopis DŘEVO&stavby (2/2020) - Nedostatek dřeva je hrozbou i výzvou
Článek, který vám doporučuji přečíst.
The many, many benefits of using wood in place of concrete and steel.
Slepené dřevo odolnější než ocel ... Dřevo bylo vystaveno ohni 2 hod s žárem přes 1 000 °C. Trámy neshořely a nezbortily se, přestože nesly očekávané zatížení komerční budovy. V lepeném a v různě poskládem dřevěném trámu ve vztahu postavení letokruhů byly využity i listnaté dřeviny. To je budoucnost stavitelství. Dřevo v krátké budoucnosti musí nahradit do velké míry beton, ocel a plasty, jinak klimatickou změnu nezastavíme. Jak toho dosáhnout? Řešením je zavedení uhlíkové daně. Rázem by byl všechen materiál z neobnovitelných suruvin, který přispívá k oteplování, dražší.Druhově pestré lesy s vyšším zastoupením listnáčů mají vyšší potenciál, než si dnes myslíme.Husté výsadby smrku jako přípravné dřeviny na kalamitních holinách je cestou do pekel. Více v článku
MASSLAM passes extreme fire test in an Australian first
Jak se tak odolné trámy vyrábějí?
Vše, co potřebujete vědět o dřevu, najdete ZDE
Zajímavé články k řezivu
Jaké vady může mít stavební řezivo vlivem růstu dřeva a sesychání?
Jak vybírat stavební řezivo? Vliv druhu dřeva a letokruhů na pevnost
Jak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houby
Jaké jsou druhy stavebního řeziva a jaké parametry musí dřevo na stavbu splňovat?
Hotel jen ze dřeva - Hotel MalisGarten, Zell am Ziller | Austria
Viděli jste, jak vypadá dřevo pod mikroskopem?