OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: + 420 731 533 142 | a.erber@centrum.cz

Rozhovot pro Hospodářské noviny (27.3.) - Pandemie koronaviru bude posledním hřebíčkem do rakve našich lesů

 

Rozhovor pro časopis DŘEVO&stavby (2/2020) - Nedostatek dřeva je hrozbou i výzvou - již k dostání u vaši prodejců

 

Komentář pro Fórum ochrany přírody - Budujme společně nové lesnictví a pěstujme lesy budoucnosti 

Jedná se o pohled aktivního lesníka na jeho vzájemný vztah s ochranou přírody.

 

Rozhovor pro Zemědělec v regionu - Pardubický kraj: Průmysl se musí přizpůsobit lesů

Novináři ze Zemědělce mne požádal o rozhovor, protože mé největší aktivity jsou právě v Pardubickém kraji, kde aktivně řeším rozpad lesních porostů a adaptaci lesů.

Rozhovor pro týdenník Zemědělec na téma lesnicko-dřevařská krize: Vyplňují se nejčernější scénáře

Stávající situace v lesnictví je kritická a dlouhodobě předpovídaná. Vyplňují se ty nejčernější scénáře, které predikovaly jak odborné nezávislé organizace, tak fakulty univerzit a výzkumné organizace. Bohužel na ně nikdo včas a efektivně nereagoval. Uvedl to lesnický odborník Aleš Erber s tím, že stav v příštím roce bude ne ekologická katastrofa, ale lesnická apokalypsa. „Na důsledky klimatické změny jsme se mohli nachystat,“ prohlásil.  Celý rozhovor si můžeze stáhnout ve formátu pdf. ZDE nebo přečíst ZDE. 

Rozhov pro časopis Pro města a obce - informace pro zastupitele a úřady (říjen 2018)

Více stromů neznamená lepší les. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

Více na http://www.promestaaobce.eu/

 

Rozhovor pro iDNES.cz Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

 

V sobotním vydání (29.9.2018) MF Dnes vyšel rozhovor, který jsem vedl s redaktory deníku na téma, jaké jsou důvody usychání borových porostů a jaké kroky by se měly provést k jejich adaptaci a mitigaci.

Rozhovor s titulkem "Zastavit zkázu borových lesů lze, ale času už je málo" si můžete přečíst ZDE.

Redaktrorům jsem ukázal, jak usychají stovky hektarů borových porostů, ale i řadu příkladů obdobných lesů, v různých typech vlastnictví, které naopak nejeví žádné známky usychání a dobře prosperují, jelikož jejich vlastníci či pověření lesníci provedli zásahy včas a správně, tzn. připravili porosty na sucho a zároveň hospodařili ekonomicky efektivně. 

Lesnický obor se nachází v krizi (Zemědělec/7/2018)

Lesnictví jako obor je v krizi. Lesy jsou dlouhodobě ve špatné kondici a trh se dřívím je na hraně kolapsu. Můžeme říct, že stojíme před kalamitou století, která vznikla jako sekundární výsledek předpovídaných klimatických změn. Prognózy na základě řady výzkumů byly většinou ignorovány. Kvůli tomu nejsou lesní porosty připraveny na změny růstových podmínek, přiblížil lesnický analytik a odborný lesní hospodář Aleš Erber. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

Povoláním lesník

Rozhovor pro Jelenské listy (2015/3/str.10-11) v době, kdy jsem působil u Lesů ČR (www.lesycr.cz) jako revírník.  Zpravodaj města města Horní Jelení (http://www.hornijeleni.cz/).

Rozhovou si můžete přečíst ZDE