OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: + 420 731 533 142 | a.erber@centrum.cz

Rozhovor pro Hospodářské noviny

Přírodě může každý z nás pomoci větší spotřebou regionálních produktů

Rozhovor pro a2larm

Ty, kteří připravují lesy na změnu klimatu, má stát podpořit. Někde to dělají i potají, říká lesník

 

Rozhovor pro Ekolist.cz

1/2 Pěstovat dál smrky? Proč ne, jen to musíme dělat jinak než dosud, říká lesník Aleš Erber

2/2 Naše lesy potřebují dlouhodobou vizi, méně stromů a méně zvěře, říká lesník Aleš Erber 

 

Rozhovory pro Selskou revue

1/2  Jsme na počátku největší přestavby krajiny za 300 let

2/2  Les by se měl hladit

 

Rozhovor pro časopis DŘEVO&stavby (2/2020) - Nedostatek dřeva je hrozbou i výzvou

 

Rozhovor pro Zemědělec - Čas na dobré řešení jsme propásli

 

Rozhovot pro Hospodářské noviny (27.3.) - Pandemie koronaviru bude posledním hřebíčkem do rakve našich lesů

Rozhovor pro časopis DŘEVO&stavby (2/2020) - Nedostatek dřeva je hrozbou i výzvou - již k dostání u vaši prodejců

  

Komentář pro Fórum ochrany přírody - Budujme společně nové lesnictví a pěstujme lesy budoucnosti 

Jedná se o pohled aktivního lesníka na jeho vzájemný vztah s ochranou přírody.

 

Rozhovor pro Zemědělec v regionu - Pardubický kraj: Průmysl se musí přizpůsobit lesů

Novináři ze Zemědělce mne požádal o rozhovor, protože mé největší aktivity jsou právě v Pardubickém kraji, kde aktivně řeším rozpad lesních porostů a adaptaci lesů.

Rozhovor pro týdenník Zemědělec na téma lesnicko-dřevařská krize: Vyplňují se nejčernější scénáře

Stávající situace v lesnictví je kritická a dlouhodobě předpovídaná. Vyplňují se ty nejčernější scénáře, které predikovaly jak odborné nezávislé organizace, tak fakulty univerzit a výzkumné organizace. Bohužel na ně nikdo včas a efektivně nereagoval. Uvedl to lesnický odborník Aleš Erber s tím, že stav v příštím roce bude ne ekologická katastrofa, ale lesnická apokalypsa. „Na důsledky klimatické změny jsme se mohli nachystat,“ prohlásil.  Celý rozhovor si můžeze stáhnout ve formátu pdf. ZDE nebo přečíst ZDE. 

Rozhov pro časopis Pro města a obce - informace pro zastupitele a úřady (říjen 2018)

Více stromů neznamená lepší les. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

Více na http://www.promestaaobce.eu/

 

Rozhovor pro iDNES.cz Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

 

V sobotním vydání (29.9.2018) MF Dnes vyšel rozhovor, který jsem vedl s redaktory deníku na téma, jaké jsou důvody usychání borových porostů a jaké kroky by se měly provést k jejich adaptaci a mitigaci.

Rozhovor s titulkem "Zastavit zkázu borových lesů lze, ale času už je málo" si můžete přečíst ZDE.

Redaktrorům jsem ukázal, jak usychají stovky hektarů borových porostů, ale i řadu příkladů obdobných lesů, v různých typech vlastnictví, které naopak nejeví žádné známky usychání a dobře prosperují, jelikož jejich vlastníci či pověření lesníci provedli zásahy včas a správně, tzn. připravili porosty na sucho a zároveň hospodařili ekonomicky efektivně. 

Lesnický obor se nachází v krizi (Zemědělec/7/2018)

Lesnictví jako obor je v krizi. Lesy jsou dlouhodobě ve špatné kondici a trh se dřívím je na hraně kolapsu. Můžeme říct, že stojíme před kalamitou století, která vznikla jako sekundární výsledek předpovídaných klimatických změn. Prognózy na základě řady výzkumů byly většinou ignorovány. Kvůli tomu nejsou lesní porosty připraveny na změny růstových podmínek, přiblížil lesnický analytik a odborný lesní hospodář Aleš Erber. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

Povoláním lesník

Rozhovor pro Jelenské listy (2015/3/str.10-11) v době, kdy jsem působil u Lesů ČR (www.lesycr.cz) jako revírník.  Zpravodaj města města Horní Jelení (http://www.hornijeleni.cz/).

Rozhovou si můžete přečíst ZDE

Preferující styly hospodaření

Co znamená přírodě blízké hospodaření na principu Pro Silva?

Lesní hospodáři se v takvých případech snaží o maximální využí produkčních schopností stanoviště (půdy, světla, tepla, srážek a optimálního proudění vzduch) pro zdárný růst stromů a přirozené obnovy tak, aby v rámci těžeb nevznikaly velké holé plochy. Vlastně se dá říci, že těžba probíhá odstraňováním jednotlivých stromů nebo po určitých skupinkách stromů. Takovou těžbou se lesníci spíše snaží o individuální výchovu jednotlivých tzv. cílových stromů do jejich zralosti (tloušťková a sociální). Zároveň se tím snaží o druhovou, věkovou, výškovou, tloušťkovou diferenciaci a tím i prostorovou. Díky tomu lze na určité malé ploše najít více staré, vysoké a tlusté stromy. Pokud chybí dřeviny z původního druhové složení jako je buk a jedle, uměle se doplňí způsobem, že se vysoké stromy podsází.

Aby se změna projevila především z ekonomického hlediska, chce to určitý čas, kontinuální lesnický přístup a osvícený vlastníky lesa, kteří důvěřují svému lesnickému personálu. Lesní porosty se odvděčí vyšší ekologickou a statickou stabilitou. Pokud by se dosáhlo vyváženého stavu spárkatá zvěř s lesním ekosystémem, alespoň do doby, kdy se zvýší úživnost, která je přirozeným a doprovodným jevem tohoto hospodaření, tak se zefektivní rychlost obnovy lesních porostů i celkového hospodaření. Každý porostní typ a stav porostu si žádá trošku odlišný přístup, ačkoliv princip pěstování je stejný.

Více o principu Pro Silva hospodaření ZDE

Demonstrační objekty nepasečného hospodaření Pro Silva Bohemica nejdete ZDE

 

 

 

 

 

Co je agrolesnictví?

Agrolesnické systémy (ALS) jsou typem hospodaření, které kombinují pěstování dřevin s rostlinnou nebo živočišnou výrobou. Tento způsob zemědělského hospodaření využívající lesní dřeviny je důmyslný systém, který přispívá krajině především díky mimoprodukčním funkcím, jako jsou klimatická, vodoochranná, půdoochranná, zdravotně-hygienická a estetická. Zároveň přispívají ke zvyšování biodiverzity a vázání CO2 z atmosféry, což přispívá ke zpomalování oteplování.  

  Více o agrolesnictví ZDE

 

  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajímavá videa

mýšleli jste někdy, co všechno dokáží stromy a co se dá ze dřeva vyrobit?

   

Stromy nepotřebuji lidstvo! Lidstvo potřebuje stromy!

 

Hosporaření v pestré zemědělské krajině

 

Jak si povídají stromy?

Video s českým titulky najdete ZDE