OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: + 420 731 533 142 | a.erber@centrum.cz

24.10. Křtiny - Jsem přednášel ve společnosti špičkových vědců a lesníků pro zástupce obcí v rámci semináře pro Sdružení místních samospráv České republiky. Program akce najdete ZDE.

Mediální výstupy - Expert: Zmizeli skeptici zlehčující změnu klimatu a dopad na lesy

V ČR musí vzniknout lesy s bohatou strukturou, míní odborníci

23.3. Liberec - Jsem přednášel na Jarní škole Zdravých měst na téma - Efektivní správa lesního majetku

10.1. Brno - Jsem přednášel na Konferenci Samosprávy 2019 na téma - voda - kůrovec - finance, kde jsem přednášel na téma: Zkušenosti s adaptací lesních porostů ohrožených suchem.

Mé vystoupení neuniklo médiím a zde je výčet některých z jejich výstupů:

ČTK - Druhově pestré lesy podle experta odolávají dopadům změny klimatu

Česká televize - Mnozí majitelé lesů zlehčovali změny klimatu. Teď trpí, říká  expert

Co zachrání české lesy? Experti vydali varování už před 15 lety, teď na jejich slova došlo

Aby jste nebyli ochuzeni o moji přednášku, zde si ji můžete stáhnout: ZDE

 

Cesta do Saských státních lesů - cesta za pěstováním borovice lesní pod clonnou mateřského porostu

Začátkem listopadu jsem byl přizván, abych se účastnil delegace do Saských státních lesů, která se skládala z lesníků ze Slovenských státních lesů, s.p., z Vojenských lesů a statků SK, s.p. a tamních ochránců přírody k problematice pěstování borových porostů. Dozvěděli se o mé práci s adaptací borových porostů, a proto chtěli, abych jim byl nápomocen v řešení usychání borovice na Slovensku, kde plošně usychají hektary borových lesů. Aby měli přehled o různých přístupech, jiných zkušenostech lesníků a výsledcích výzkumu s pěstováním borovice na různých stanovištích, navštívili jsme lesy s dlouholetým uplatňováním přírodě blízkého hospodaření v borových lesích. Bylo příjemné slyšet, že lesníci v Saských státních lesích mají stejné zkušenosti s obhospodařováním borovice jako já. Že postupují správně, dokládají dlouhodobé vědecké výzkumy a zdravý stav lesa.

                        

 

Výsadba třešní v agrolesnickém systému              

V listopadu jsem vysadil 24 ks třešní ve sponu 15 x 15 m na trvalý travní porost v agrolesnickém systému. Co to znamená? Že stromy jsou vysázeny tak, aby nepřekážely technice při sekání, zpestřily českou krajinu a aby třešně produkovaly jak mimoprodukční funkce, tak i ty produkční. A proč jsem investoval svůj čas, peníze a úsilí do výsadby? Protože stav české zemědělské krajiny není dobrý a není mi lhostejný. A když o tom občas něco napíšu, tak je dobré jít příkladem. Jsem přesvědčen o tom, že dnešní stav krajiny je potřeba změnit, aby byla trvale udržitelná. Přitom ke změně může přispět každý vlastník půdy sám. A já jsem alespoň malým dílem přispěl.

A jak se mi povedlo prosadit výsadbu u zemědělce, který o stromech v krajině nechtěl zprvu vůbec slyšet? Prostě jsem se jednou rozhodl a zašel za zemědělcem, kterému půdy pronajímám a který se o ní stará a řekl jsem mu: „Chci vysadit několik třešní na svoji louku v agrolesnickém systému a chci výsadbu zakotvit do smlouvy o pronájmu.“ Byl bych ochoten jít i na nižší cenu za pronájem, ale to nebyl v tomto případě zrovna nutné – zatím. Proto jsme se domluvili a dohodli. A kdyby zemědělec chtěl nižší nájem, tak to budu akceptovat. Proč? Protože pokud by to byla podmínka, abych jsem měl kolem sebe zdravější zemědělskou krajinu, tak to nemůže vykompenzovat žádná vysoká částka za pronájem zemědělské půdy. Aby totiž i zeměděleci dávali půdě a krajině to, co ona potřebuje, nemůžou vlastnci půdy od nich chtít takový nájem, který se blíží jejich příjmům z 1 ha.

Tímto bych chtěl vyzvat vlastníky zemědělské půdy, kterým se stav krajiny nezamlouvá, aby využili svá práva na svých pozemcích v krajině a rozhodli se do ní sázet stromy, které v ní chybí a které ji mohou zlepšit celkový stav, a to především biodiverzitu, zadržování vody v krajině či snižovat erozi či degradaci půdy. Aby z výsadby měl každý něco – vlastník, zemědělec a příroda, je vhodné výsadbu uskutečnit v agrolesnických systémech. Více na www.agrolesnictvi.cz nebo www.pestrakrajina.cz. 

                

 

Konference Pro Silva Bohemica na majetku Kinských Žďár, a.s.

V říjnu jsem se zůčastnil v Konference Pro Silva Bohemica - 25 let přestaveb stejnověkých a stejnorodých smrkových porostů na bohatě strukturované a druhově porosty v principu Pro Silva na mejtku rodiny Kinských. Lesní majetek a přístup vlastníka je vzorem pro mnoho dalších vlastníků lesů .