OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: + 420 731 533 142 | a.erber@centrum.cz

20.6. - Řekněte suchu NE! - Impact Hub Brno "Co požadovat od veřejných lesů?"

8.6. - On-line přednáška na téma Agrolesnictví - kladivo na sucho

28.5. - On-line přednáška na téma "Pěstování lesa budoucnosti"

21.5. - Rozhovor pro spolek "Fyzika a tvořivá společnost" na téma "Společnost v jaké bych chtěl žít"

12.5. - Webinář NSZM ČR: Obecní lesy a kůrovcová kalamita dne 12.5. od 10 hod.

27.4. - On-line přednáška na téma "Lesnictví v době klimatické a zdravotnické krize" - celé video ZDE

29.2. 2020 - Přednáška s debatou na téma "Lesnictví v době klimatických změn", která se koná od 16:30 hod v sále hostince U Krobiána, Karlštejnská 12, Beroun-Hostim.

6.2. 2020 Přednáška s besedou na témaBUDOUCNOST ČESKÝCH LESŮ? A CO NA TO VEŘEJNOST?“, která se koná od 16 hod v Ostřetíně (Pardubický kraj)

21.1. 2020 Přednáška s besedou na téma Lesy včera, dnes a zítra aneb příčiny krize, její řešení a budoucnost lesů“, která se koná v Muzeu v Novém Strašecí

 

11.12. Jsem přednášel na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze v rámci workshop „Co se změnilo v lesnickém sektoru z hlediska legislativy? Jak s touto legislativou pracovat dál?“ na téma "Komunikace akademické sféry a praktických lesníků", prezentace ZDE

 

5.12. Jsem inicioval a moderoval besedu v Pardubicích na téma „Jakou budoucnost mají naše lesy? A co na to veřejnost?“. Více informací ZDE (tisková zpráva, foto z besedy a prezentace přednášejících)

 

26.11. Jsem přednášel na 5. Konference –Naše příroda na téma „Zkušenosti s adaptací „Týnišťské“ borovice na sucho“.Videozáznam najdete ZDE

 

15.11. Jsem besedoval se studenty Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli na téma BUDOUCNOST ČESKÝCH LESŮ? A CO NA TO VEŘEJNOST?“

 

Na 14.11. jsem inicioval pořádání semináře v Poslanecké sněmovně parlamentu ČR na téma „Dřevo – surovina českého průmyslu aneb současný trend, potenciál a možnosti využívání dřeva v České republice a ve světě,“  kterou jsem inicioval.

Celý program semináře najdete ZDE.

Seminář byl pořádán za účelem obeznámení o multifunkčnosti využití dřeva. „Pokud řešíme krizi lesnického sektoru a zároveň vyšší využití dřeva společností, musíme přirozeně řešit i dřevařský sektor. Oba sektory jsou úzce provázené a jeden bez druhého nemůžou dobře fungovat“ zdůrazňuje iniciátor semináře a lesnický expert Aleš Erber.

 

Video záznam ze semináře ZDE

Tisková zpráva ZDE

 

 

 

18. 11. Jsem přednášel na téma BUDOUCNOST ČESKÝCH LESŮ? A CO NA TO VEŘEJNOST?“ pro občany Lázní Bohdaneč

 

20.11. jsem besedoval s občany obce Hnátnice po filmové projekci „Čas lesů“

 

Trailer k filmu "Čas lesů", který je promítán jako vstup do následné debaty o problém dnešních lesů a lesního hospodářství nejen v České republici v rámci platformy "Promítej i ty!

 

22.11. Jsem přednášel a besedoval s veřejností Litomyšle na téma „BUDOUCNOST ČESKÝCH LESŮ? A CO NA TO VEŘEJNOST?

 

24.10. Křtiny - Jsem přednášel ve společnosti špičkových vědců a lesníků pro zástupce obcí v rámci semináře pro Sdružení místních samospráv České republiky. Program akce najdete ZDE.

Mediální výstupy - Expert: Zmizeli skeptici zlehčující změnu klimatu a dopad na lesy

V ČR musí vzniknout lesy s bohatou strukturou, míní odborníci

23.3. Liberec - Jsem přednášel na Jarní škole Zdravých měst na téma - Efektivní správa lesního majetku

 

10.1. Brno - Jsem přednášel na Konferenci Samosprávy 2019 na téma - voda - kůrovec - finance, kde jsem přednášel na téma: Zkušenosti s adaptací lesních porostů ohrožených suchem.

Mé vystoupení neuniklo médiím a zde je výčet některých z jejich výstupů:

ČTK - Druhově pestré lesy podle experta odolávají dopadům změny klimatu

Česká televize - Mnozí majitelé lesů zlehčovali změny klimatu. Teď trpí, říká  expert

Co zachrání české lesy? Experti vydali varování už před 15 lety, teď na jejich slova došlo

Aby jste nebyli ochuzeni o moji přednášku, zde si ji můžete stáhnout: ZDE

 

Cesta do Saských státních lesů - cesta za pěstováním borovice lesní pod clonnou mateřského porostu

Začátkem listopadu jsem byl přizván, abych se účastnil delegace do Saských státních lesů, která se skládala z lesníků ze Slovenských státních lesů, s.p., z Vojenských lesů a statků SK, s.p. a tamních ochránců přírody k problematice pěstování borových porostů. Dozvěděli se o mé práci s adaptací borových porostů, a proto chtěli, abych jim byl nápomocen v řešení usychání borovice na Slovensku, kde plošně usychají hektary borových lesů. Aby měli přehled o různých přístupech, jiných zkušenostech lesníků a výsledcích výzkumu s pěstováním borovice na různých stanovištích, navštívili jsme lesy s dlouholetým uplatňováním přírodě blízkého hospodaření v borových lesích spadají do oblasti Saska. Bylo příjemné slyšet, že lesníci v Saských státních lesích mají stejné zkušenosti s obhospodařováním borovice jako já. Že postupují správně, dokládají dlouhodobé vědecké výzkumy a zdravý stav lesa.

                        

 

Konference Pro Silva Bohemica na majetku Kinských Žďár, a.s.

V říjnu jsem se zůčastnil v Konference Pro Silva Bohemica - 25 let přestaveb stejnověkých a stejnorodých smrkových porostů na bohatě strukturované a druhově porosty v principu Pro Silva na mejtku rodiny Kinských. Lesní majetek a přístup vlastníka je vzorem pro mnoho dalších vlastníků lesů .

                    

 

Preferující styly hospodaření

Co znamená přírodě blízké hospodaření na principu Pro Silva?

Lesní hospodáři se v takvých případech snaží o maximální využí produkčních schopností stanoviště (půdy, světla, tepla, srážek a optimálního proudění vzduch) pro zdárný růst stromů a přirozené obnovy tak, aby v rámci těžeb nevznikaly velké holé plochy. Vlastně se dá říci, že těžba probíhá odstraňováním jednotlivých stromů nebo po určitých skupinkách stromů. Takovou těžbou se lesníci spíše snaží o individuální výchovu jednotlivých tzv. cílových stromů do jejich zralosti (tloušťková a sociální). Zároveň se tím snaží o druhovou, věkovou, výškovou, tloušťkovou diferenciaci a tím i prostorovou. Díky tomu lze na určité malé ploše najít více staré, vysoké a tlusté stromy. Pokud chybí dřeviny z původního druhové složení jako je buk a jedle, uměle se doplňí způsobem, že se vysoké stromy podsází.

Aby se změna projevila především z ekonomického hlediska, chce to určitý čas, kontinuální lesnický přístup a osvícený vlastníky lesa, kteří důvěřují svému lesnickému personálu. Lesní porosty se odvděčí vyšší ekologickou a statickou stabilitou. Pokud by se dosáhlo vyváženého stavu spárkatá zvěř s lesním ekosystémem, alespoň do doby, kdy se zvýší úživnost, která je přirozeným a doprovodným jevem tohoto hospodaření, tak se zefektivní rychlost obnovy lesních porostů i celkového hospodaření. Každý porostní typ a stav porostu si žádá trošku odlišný přístup, ačkoliv princip pěstování je stejný.

Více o principu Pro Silva hospodaření ZDE

Demonstrační objekty nepasečného hospodaření Pro Silva Bohemica nejdete ZDE

 

 

 

 

 

Co je agrolesnictví?

Agrolesnické systémy (ALS) jsou typem hospodaření, které kombinují pěstování dřevin s rostlinnou nebo živočišnou výrobou. Tento způsob zemědělského hospodaření využívající lesní dřeviny je důmyslný systém, který přispívá krajině především díky mimoprodukčním funkcím, jako jsou klimatická, vodoochranná, půdoochranná, zdravotně-hygienická a estetická. Zároveň přispívají ke zvyšování biodiverzity a vázání CO2 z atmosféry, což přispívá ke zpomalování oteplování.  

  Více o agrolesnictví ZDE

 

  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajímavá videa

mýšleli jste někdy, co všechno dokáží stromy a co se dá ze dřeva vyrobit?

   

Stromy nepotřebuji lidstvo! Lidstvo potřebuje stromy!

 

Hosporaření v pestré zemědělské krajině

 

Jak si povídají stromy?

Video s českým titulky najdete ZDE